Rekonstrukce nových koupelen dokončena

V uplynulých dnech byla dokončena rekonstrukce sociálních zařízení v budově domova mládeže.Po téměř 40 letech provozu došlo k zásadní modernizaci koupelen a toalet ve všech pokojích. Nevyhovující umakartová jádra byla odstraněna,nově vyzděna a bylo instalováno nové vybavení. Královéhradecký kraj na rekonstrukci vynaložil 6,3 mil. korun. Po předchozím zateplení celé budovy, opravě topení tato rekonstrukce představuje poslední
krok k celkové modernizaci domova mládeže. Náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová se při své návštěvě domova mládeže sama přesvědčila,  jak dopadla modernizace sociálních zařízení.

ČARODĚJNICE NA DM

Ve středu 25.5. jsme s malým předstihem oslavili Filipojakubskou noc (zvanou také jako Valpuržina noc nebo Beltine) a to symbolickým upálením čarodějnice. Nezůstalo však jen u tohoto trošku morbidního aktu, odpoledne i večer jsme si užili, jak jen nám síly stačili. Vše započalo přípravou vatry, na které měla „královna noci“ sedět. Někteří tak tahali a lámali větve na ohnivý trůn a jiní vyráběli čarodějnici, která byla nakonec tak vyvedená, že ji bylo škoda upálit. Nicméně na hranici chuděra stejně nakonec skončila, a i když zpočátku odolávala podpalu, jak jen jí čáry a kouzla stačily, plamenům podlehla do poslední nitě. Jedna čarodějnice však na oheň nedoletěla, cestou totiž narazila do našeho jasanu u brány (prý ji selhala technika…), tak jsme ji tam nechali jako odstrašující případ pro ostatní dámy na košťatech.  S blížícím se večerem jsme tančili kolem ohně, opékali buřty, zpívali co nám hrdlo dovolilo a dokonce jsme se i rituálně očistili podle starých keltských zvyků. V ohni tak nevzplanula jen ona nebožka čarodějnice, ale i všechny špatné věci a pocity, které jsme nechtěli do roku 2018 dále vláčet…

1. Zimní olympijské hry na DM

Cože cože? 1. Zimní olympijské hry v interiéru?? No ano a to přímo u nás na DM! Skoky na lyžích, bobování, hokej, biatlon i párové krasobruslení, to vše jsme pod tou naší panelákovou střechou zvládli. A jak že jsme to dokázali? Ne, opravdu jsme nejezdili na bobech ze schodů, ani jsme podlahu chodby nepolévali olejem pro lepší skluz  na krasobruslení, jak někteří studenti navrhovali 😀 Naopak drželi jsme se zuby nehty vnitřního řádu DM, aby celé hry proběhly bez jediného zranění a to se nám také povedlo. No a jak že se nám podařilo rozhýbat ty naše lenochy? Samozřejmě první cenou, která byla v podobě obří pizzy dle vlastního výběru.

Olympiáda začínala tradičně zahajovacím ceremoniálem – proslovem prezidenta pořádající země (Bc. Lukášová), přednesením pravidel předsedou MOV (sl. Kmitovská) a složením slibu sportovců i rozhodčích (Bc. Balharová). V neposlední řadě také hrdě dorazila olympijská štafeta s pochodní (Petr Junek) a za zvuků hymny byl zažehnut olympijský oheň. Hry byly započaty!

Nemilosrdný souboj neznajíce bratra se konal na všech stanovištích, děvčata zastupující Norsko vybírala boby zatáčky mezi kužely, až se dech tajil. Japonský team předvedl neuvěřitelnou koncentraci při skoku na lyžích a děvčata zastupující zemi bez sněhu, Jemen, se na biatlonu nenechala nijak zahanbit. Copaté Dánky neohroženě mávaly hokejkami ve snaze vybojovat v nájezdech co nejvíce bodů. Ovšem neskutečným zážitkem pro porotu i publikum bylo párové krasobruslení. Somálský team překonal svým výkonem veškeré dosavadní soupeře a několika efektními zvedačkami se tak posunul blíže k vítězství.

Netrvalo to ani dvě hodiny a porota se sešla k výsledkům, počítalo se, až se z hlav kouřilo, hodnotilo se vše – výkony, body, časy, celková vizáž sportovců i jejich přednes. Sportovci nedočkavě přešlapovali na klubovně. A kdo že to tedy nakonec vyhrál? Jak jinak než Češi!!!! Na stupínky vítězů se tak postavily Češky a to na první místo, Somálci na druhé místo a Japonci na místo třetí. Předáním medailí i hlavních cen bylo vše dokonáno. Myslelo se však na všechny, a protože účelem není vyhrát, ale zúčastnit se, tak byly nachystané i ceny útěchy pro ostatní sportovce. Nikdo tak neodcházel smutný.

Už teď se těšíme na 1. Letní olympijské hry na DM 🙂

28946066_992709607552989_2046703816_o 29251192_992709337553016_1835210641_o 29251102_992709427553007_870413081_o 28946647_992709384219678_361829634_o

Na intru to žije …….

Přestože příroda v lednu a v únoru, tvrdě spí zimním spánkem, my na domově mládeže rozhodně nelenošíme! Vždy je zde spousta toho, co se dá podniknout i v nevlídném zimním počasí. Chodíme do haly hrát florbal a fotbal, také zajdeme rádi za fandit našemu hokejovému týmu HC RODOS. Náš kulturní rozhled se vždy rozšíří návštěvou místního divadla, kde se často hrají známé divadelní hry pražských divadel. Vychovatelky nám čas od času uspořádají výlet do kina CineStar v Hradci. Abychom se na domově mládeže nenudili a něco se naučili, pořádáme s našimi super vychovatelkami různé aktivity jako například vyrábění hřejivých polštářků nebo výrobky z keramiky. Když nás přepadne mlsná, něco si uvaříme nebo upečeme. Abychom se trochu hýbali, vyjdeme si na bowling, a komu nevoní bowling, může navštívit posilovnu, běžící pásy nebo ping-pong. Pro zpestření odpoledne pro nás vychovatelky pořádají různé besedy a přednášky, například o Sebedůvěře a sebeúctě, a neméně zajímavé sezení spojené s přednáškou a filmem o holocaustu. Zkrátka-kdo chce ten se u nás nenudí!

Marek Pavlíček  2.A      Dominika Nováková 2. D

 

Volný čas na DM

Od začátku školního roku žáci DM organizovali a  také se sami zúčastnili  několika  akcí: Týdne duchů v ZOOHalloweenské bojovky ( akce se zúčastnilo 62 žáků), žáci museli projít vytyčenou trasu ve večerních hodinách a plnit jednotlivé úkoly. Již tradičně jsme svou účastí podpořili  4. ročník Noci venku – kulturní akci zaměřenou na podporu bezdomovectví ( akce se zúčastnilo 64 žáků z nichž 32 přespalo venku).Pro žáky ZŠ jsem uspořádali také Mikulášskou besídku – plnou her, soutěží a tance.Žáci také navštívili divadelní představení Africká královna, Bůh masakru a Do ložnice vstupujte jednotlivě.

20171101_17111420171023_15413620171123_235442

20171130_153503

 

Hasičská záchranná akce na DM

Dne 19.9 proběhla na domově mládeže SŠIS, v rámci cvičení HZS, evakuace žáků. Po vyhlášení poplachu  „ hoří “ vyběhli  nic netušící  žáci  z pokojů před DM. Po příjezdu sedmi záchranných vozů s napětím  sledovali sehranou   práci hasičů, kteří pomocí vysokozdvižné  techniky  zachraňovali  jejich kamarády ze 4. a 5. patra budovy.  Na záchranné akci se podílelo nejen HZS Dvůr Králové n/L, ale i SDH z okolních obcí. Žáci si  tak  vyzkoušeli  sestup po žebříku ze 4. patra, záchranu na nosítkách a také slaňování  ze 3. patra do vyhrazeného prostoru. Pro nás všechny to byl nevšední zážitek a zároveň poučení, jak se zachovat v případě opravdového požáru. Děkujeme za skvělý přístup celému dvorskému HZS při organizaci akce a  také všem hasičům, kteří se na cvičení podíleli.IMG-20170919-WA0005

20170919_162740

2. ročník Adaptačního kurzu DM

Pro žáky nastupujících 1 ročníků jsme také uspořádali o letních prázdninách v termínu  18.- 20.8. již druhý adaptační víkend aneb Intr nanečisto. Cílem kurzu bylo vyzkoušet si život na DM se vším, co k tomu patří a hlavně seznámit se s budoucími spolužáky. Program na víkend byl bohatý – od prohlídky města s odborným výkladem v kostele sv. Jana Křtitele, opékání špekáčků, sportovních a seznamovacích her až po výlety – cyklistický na přehradu Les Království, nebo pěší na zámek Kuks. Víkendu se zúčastnilo celkem 36 žáků. Kurz se opravdu vydařil, počasí nám přálo, žáci domů odjížděli spokojeni a každý z nich si vybral svého spolubydlícího podle společných sympatií a zájmů. AD 1 AD 2017 3

Dětský den v DM

Letos, tak jako každý rok, si žáci DM připravili pro děti ze základních škol Dětský den v areálu DM. Pro děti byly opět připraveny zajímavé soutěže, ceny a občerstvení. Akce se vydařila děti odcházely nejen s novými zážitky, ale díky kadeřnicím a kosmetičkám i s novou vizáží.

rsz_dd_3 rsz_dd_2 rsz_20170530_155153 rsz_dd_1